dziś jest

 
 
czerwiec 2006 r.
chcesz więcej informacji
wskaż wybran
y miesiąc
 
 
 
 

Strumień pozostanie

30.06.2006 r.

 

14 czerwca odbyło się kolejne spotkanie w sprawie Piszczel. W spotkaniu uczestniczyli: Menadżer zadania, wykonawca – firma Inżynieria z Rzeszowa, przedstawiciele Urzędu Miasta, Grupa Inwestor projektanci ze Stalowej Woli i Krakowa oraz Grupa Partnerska Kocham Sandomierz.

Spotkanie zaczęło się w Wąwozie Piszczele. Zastrzeżenia co do rozwiązań projektowych oraz sposobu samej realizacji wskazywane od dawna przez GP Kocham Sandomierz zaczęły zmieniać się w konkrety i jednoznaczne ustalenia. Dziś tj. 30 czerwca br. Burmistrz Jerzy Borowski potwierdził, iż postanowienia zawarte w notatce spisanej
po spotkaniu należy traktować jakowiążące.

 

Projektant dr inż. arch. Leszek Bylina z Krakowa przedstawił koncepcję “nowego” przebiegu pomostu wzdłuż strumienia, który teraz będzie poprowadzony w taki sposób, aby istniejący strumień - podobnie jak cieki wodne - pozostały całkowicie nienaruszone. Zostały także zmienione jego parametry (zawężenie z 3 do 1,5m szerokości). Takiemu rozwiązaniu będzie podporządkowane również parkowe oświetlenie wzdłuż strumienia.

 

Nowe rozwiązanie dotyczy także miejsca gdzie krzyżują się ciągi piesze przy źródle. Obecna wersja to zrezygnowanie z potężnej, drewniano-stalowej konstrukcji na rzecz poprowadzenia ciągów jak również skrzyżowania po płaszczyźnie terenu. Skrzyżowanie będzie utwardzone kamieniem naturalnym.

Grupa Partnerska Kocham Sandomierz wskazała także niewłaściwie wytyczoną trasę alei “szachowej”. Wytyczona prze geodetów (wg. dokumentacji) - stanowi zagrożenie dla kolejnych drzew. Ustalono, że zostanie skorygowany jej przebieg w taki sposób, aby oś była równoległa do istniejącego zadrzewienia oraz zgodna z ukształtowaniem terenu.

Kolejnym bardzo ważnym ustaleniem jest to, że Wykonawca wspólnie z Zarządzającym będą w trakcie realizacji koordynować przebieg tras ciągów pieszych wraz z usytuowaniem. Ma się to odbywać za wiedzą inwestora i po konsultacji z projektantem. W praktyce oznacza to, że każde rosnące drzewo będzie pozostawione.

 

Bardzo mało informacji zawiera część drogowa opracowania co do sposobu prowadzenia ciągów pieszych.
Na pytania zadawane wcześniej przez GP Kocham Sandomierz, a na spotkaniu także przez Wykonawcę, nie padły jednoznaczne odpowiedzi. Pytanie podstawowe dotyczy “pogodzenia” spadków ciągów pieszych z naturalnym ukształtowaniem terenu oraz odpływu i odprowadzania wód opadowych. Ta grupa pytań została odnotowana w kolejnym punkcie notatki. Ustalono, że sprawy techniczne dotyczące branży drogowej będą ustalane z projektantem branżowym z powiadomieniem przed realizacją projektu architektonicznego.

W Sandomierzu nie ma potrzeby nikogo przekonywać czym jest less i jakimi konsekwencjami grozi błędnie zaprojektowane odwodnienie lub jego brak.

 

Nie jest żadnym pocieszeniem, iż w przypadku ew. szkód jakie wynikną z niewłaściwego rozwiązania projektowego lub realizacyjnego, wykonawca będzie je zobowiązany usuwać w ramach reklamacji. Chodzi o to, aby na ile to tylko możliwe uniknąć takich sytuacji.

 

W dokumentacji nie uwzględniono także wielu istotnych elementów. Zabrakło informacji, iż strumień ma być oczyszczony. Zabrakło wskazania, iż rosnący w Piszczelach “Barszcz Sosnkowskiego” musi być wyeliminowany gdyż jako roślina bardzo ekspansywna, niszczy faunę i florę ekosystemu i stanowi zagrożenie dla osób tutaj przebywających. Zabrakło informacji o metodzie jaką należy do tego stosować. Koszenie nie rozwiąże tego problemu. W końcu zabrakło wskazań odnośnie rosnących niektórych gatunków drzew. Projektantom umknął problem niewielkiego motyla o nazwie szrotówek-kasztanowiaczek. Rosnące kasztanowce wzdłuż projektowanej “Alei szachowej”, oraz w innych miejscach powinny być wiosną bezwzględnie zaszczepione. Nie uczyniono tego.
Dziś niestety widać już skutki działań szkodnika.

 
 
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

 

 

Z tego powodu GP Kocham Sandomierz, niezależnie od służb miejskich, będzie bacznie przyglądać się wszelkim działaniom w realizowanym zadaniu pod nazwą “Wzmocnienie zasobów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego miasta Sandomierza”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

 

jc

Komentarze:
 
  dodaj swój komentarz
 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Sandomierski Serwis Informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

 

 

   
Jak dojechać, Informator, Plan Miasta, Historia, Urzędy i Instytucje, Kościoły, Kultura i SztukaEdukacja, Zdrowie, Gospodarka, Turystyka, Katalog firm,
Dawny Sandomierz, Wędrówki ulicami, Komunikacja, Bezpieczeństwo, Na starej fotografii, FotoGaleria, Reklama, Ogłoszenia, Katalog WWW
Jeśli jesteś w posiadaniu interesujących materiałów dotyczących Sandomierza prosimy o kontakt.
    o serwisie pomoc  

STRONA GŁÓWNA

• stronę optymalizowano dla IE 5.0+ • zalecana rozdzielczość 1280x1024 •

napisz do nas

www.sandomierz.org

webmaster webmaster

copyright © sandomierz.net  Wszelkie prawa zastrzeżone

serwis istnieje od 20 kwietnia 2003r. i nie jest stroną oficjalną miasta