dziś jest

 
 
marzec 2006 r.
chcesz więcej informacji
wskaż wybran
y miesiąc
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ale jaja

30.03.2006 r.

 

25 lutego rozpoczęto w Piszczelach realizację w ramach Projektu nr. Z/2.26/1/1.4/277/04 zatytułowanego “Wzmocnienie Zasobów Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Sandomierza”.

Wielkie kontrowersje wzbudziła wycinka drzew. Dla jednych Piszczele są śmietniskiem, zdewastowanym miejscem dla “pijaczków i tutejszych żuli”, niebezpiecznym a nawet przestępczym. Dla innych to miejsce przedstawia inne wartości. To cichy, zielony, naturalny zakątek Sandomierza zapomniany i bardzo zaniedbany. Starsi sandomierzanie doskonale pamiętają jak Piszczele wyglądały wiele lat temu zanim wdarła się tu “cywilizacja”. Wtedy to doszło do dewastacji przy prowadzeniu kanalizacji dnem wąwozu.

 
 

Być może całe to nieporozumienie bierze się praktycznie z braku informacji co tak naprawdę będzie robione
w Piszczelach i jaki jest zakres prowadzonych tam prac. Wielu “dyskutantów” próbuje wyrażać swoje opinie w oparciu
o to co wiedzą jedynie z opowiadań.

Projekt, według którego prowadzona jest realizacja jest zatwierdzony więc trudno teraz prowadzić jakiekolwiek dyskusje na ten temat.

 

Może jednak warto jeszcze raz, na spokojnie spojrzeć czy w czasie realizacji nie zatracimy czegoś co stanowi
o wartości wąwozu. Ze zdaniem, iż teren nie podlega szczególnej ochronie prawnej na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. nie można się zgodzić do końca. Teren jest rozległy (ok. 7ha) z bogatą rzeźbą, niepowtarzalnym ekosystemie, który jest siedliskiem wielu zwierząt i ptaków. Jego dnem płynie historyczny strumień zasilany wieloma źródłami bijącymi ze skarpy. Jest ich około dziesięciu.

Przewidziano drewniany most szerokości 3m wzdłuż strumienia. Jego przebieg zaprojektowano pomiędzy wałem
i strumieniem, który płynie tuż przy wale tworząc liczne zakola. Jego brzeg porośnięty jest wierzbami i roślinnością charakterystyczną dla takiego właśnie środowiska. Cały podmokły wokół obszar jest siedliskiem i miejscem, w którym żyją i rozmnażają się żaby.

 
 
Zaczęła się wiosna. Nie tylko kalendarzowa. W Piszczelach w strumieniu żaby złożyły już jaja (skrzek).
Nie bój żaby.
 
 

W załączniku nr1. do ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną czytamy: GATUNKI DZIKO WYSTĘPUJĄCYCH ZWIERZĄT OBJĘTYCH OCHRONĄ ŚCISŁĄ, Z WYSZCZEGÓLNIENIEM GATUNKÓW WYMAGAJĄCYCH OCHRONY CZYNNEJ*

     

Lp.

Nazwa polska Nazwa łacińska

183

 PŁAZY - wszystkie gatunki (2) AMPHIBIA
(2) - gatunki zwierząt wymagające ochrony czynnej.

 

Komentarze:
  dodaj swój komentarz
 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Sandomierski Serwis Informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   
Jak dojechać, Informator, Plan Miasta, Historia, Urzędy i Instytucje, Kościoły, Kultura i SztukaEdukacja, Zdrowie, Gospodarka, Turystyka, Katalog firm,
Dawny Sandomierz, Wędrówki ulicami, Komunikacja, Bezpieczeństwo, Na starej fotografii, FotoGaleria, Reklama, Ogłoszenia, Katalog WWW
Jeśli jesteś w posiadaniu interesujących materiałów dotyczących Sandomierza prosimy o kontakt.
    o serwisie pomoc  

STRONA GŁÓWNA

• stronę optymalizowano dla IE 5.0+ • zalecana rozdzielczość 1280x1024 •

napisz do na

www.sandomierz.org

webmaster webmaster

copyright © sandomierz.net  Wszelkie prawa zastrzeżone

serwis istnieje od 20 kwietnia 2003r. i nie jest stroną oficjalną miasta