dziś w Sandomierzu jest

 
 

  Kochać to Miasto

 
 

   

 
 
   
 

"Nowa szkoła"

 

Nowy problem, jaki pojawił się na sandomierskiej starówce, to żenujące znaki wytyczające drogę do WSHP.
W szczególności mam na uwadze znak umieszczony vis a vis budynku TP, oraz przy rozjeździe, u stóp zamku.
Znaki - umieszczone na latarniach - są ohydne, gabarytami po prostu skandaliczne, w dodatku dezorientujące
i pretensjonalne. W sposób oczywisty i dramatyczny wpływają na wygląd Starówki, nadają się do natychmiastowego demontażu. Dodam, że miejski konserwator zabytków zamierza zgłosić propozycje demontażu znaków na najbliższej Sesji Rady Miasta. (czy ze skutkiem oczekiwanym?)
Sądzę, że miara się już przebrała, i należy zacząć rozwiązywać PRAWNIE kwestię szpecących Nasze Miasto reklam, szyldów, daszków i neonów w obrębie architektury zabytkowej.

Kwestię tegorocznej "dekoracji" ratusza i studni zostawiam na innego posta.

ps. proszę o zamieszczenie kilku zdjęć znaków informacyjnych WSHP. Warto zwrócić uwagę, że znak umieszczony pod zamkiem wprowadza przechodniów w błąd wskazując drogę do Szacownej Uczelni w kierunku Podwala..

 

To treść informacji nadesłanej przez EaserVW

 
 

Trudno odmówić racji!

Problem jednak jest znacznie głębszy. To nie tylko “nowe” oznakowanie WSHP. To także “nowe” oznakowanie ulic, to wszelkiego rodzaju szyldy i reklamy na ceracie itp. (na co nie raz zwracaliśmy uwagę). Oglądając te cuda rodzi się wiele pytań i wątpliwości, na które trudno znaleźć sensowną odpowiedź.

Znajdą się niewątpliwie tacy co powiedzą, iż to “drobiazgi” i nie ma się czego czepiać. Ale czy aby na pewno? Właśnie te “drobiazgi” składają się na problem, o którym mówimy i na który ciągle będziemy zwracać uwagę.

Zmiana i wymiana tabliczek z oznakowaniem ulic to niemałe koszty. Niestety nowe tabliczki są poza jakąkolwiek oceną estetyczną. Miasto odeszło od tradycyjnego sposobu oznakowania ulic, który był dla każdego przejrzysty
i czytelny. Teraz tabliczki wieszane i mocowane są w sposób nowatorski, na słupkach, latarniach ulicznych itp. elementach. Nie przeszkadza, że są mało czytelne jak również to, że w bardzo wielu przypadkach mocowane są
w najmniej oczekiwanych miejscach wprowadzając niejednokrotnie w błąd.

 

Powracając do tablic informacyjnych dotyczących WSHP można jedynie dodać, że na szczęście zrezygnowano
z łacińskiej nazwy szkoły “Studium Generale Sandomiriense – Wyższa Szkoła Humanistyczno Przyrodnicza”.

Czyżby studenci mieli problemy z trafieniem na uczelnię, może turyści powinni ją odwiedzać, a może jest to informacja dla niedouczonych mieszkańców naszego miasta? Któż to wie?

Rozmieszczenie wielu tablic informujących gdzie znajduje się WSHP jest może zapoczątkowaniem znacznie szerszej “akcji”. Nie było by nic zadziwiającego, gdyby w mieście pojawiły się kolejne tego typu tabliczki (2-3 metrowej długości) informujące gdzie znajduje się wiele innych szacownych instytucji o niemniej długich nazwach.

 

Chyba mało kogo obchodzi jak wygląda problem informacji wizualnej w mieście. Jakieś szyldy, reklamy itp. elementy nie stanowią żadnego “problemu”. Dziś są - jutro ich nie ma. Firmy zmieniają swoje siedziby, sklepy zmieniają właścicieli i asortyment, a co z tym idzie zmienia się także informacja. Więc po co tym się zajmować?

Właśnie to jest powodem, aby tym zagadnieniem zając się poważnie. Opracowanie systemu informacji wizualnej to nie kaprys. Sandomierz jest miastem, które wymaga systemowego i w pełni profesjonalnego opracowania. Dlaczego? Pisaliśmy o tym 30 marca br. w artykule “Po co nam System Informacji Miejskiej?

 
Proponujemy powrócić do lektury.
 
 
11 grudnia 2005

SSI

   
Komentarze:
 dodaj swój komentarz
   
Jak dojechać, Informator, Plan Miasta, Historia, Urzędy i Instytucje, Kościoły, Kultura i SztukaEdukacja, Zdrowie, Gospodarka, Turystyka, Katalog firm,
Dawny Sandomierz, Wędrówki ulicami, Komunikacja, Bezpieczeństwo, Na starej fotografii, FotoGaleria, Reklama, Ogłoszenia, Katalog WWW
Jeśli jesteś w posiadaniu interesujących materiałów dotyczących Sandomierza prosimy o kontakt.
    o serwisie pomoc  

STRONA GŁÓWNA

• stronę optymalizowano dla IE 5.0+ • zalecana rozdzielczość 1280x1024 •

napisz do na

www.sandomierz.org

webmaster webmaster

copyright © sandomierz.net  Wszelkie prawa zastrzeżone

serwis istnieje od 20 kwietnia 2003r. i nie jest stroną oficjalną miasta