dziś w Sandomierzu jest

 
 

  Kochać to Miasto

   

   

   

   

   

   

   
 

Punkt widokowy

 

Zbliżając się do Sandomierza od strony od strony Wisły odsłania się skarpa wschodnia tak charakterystyczna dla miasta. Patrząc od południa, panoramę zaczyna zwarta bryła zamku kazimierzowskiego. Dalej widzimy sylwetę Katedry, wikariat, Dom Długosza, kamieniczki i renesansowy Ratusz w Rynku, kościół św. Ducha, Bramę Opatowską
i dalej w zieleni zespół poklasztorny z kościołem św. Michała.

Zwiedzając Sandomierz nie sposób nie trafić w charakterystyczne miejsca, które chociaż nie oznaczone śmiało można nazwać punktami widokowymi. Dwa z nich znajdują się w bliskiej odległości od siebie. Pierwsze to miejsce przy schodkach kończących uliczkę pomiędzy Domem Długosza a Collegium Gostomianum, drugie to miejsce poniżej Katedry.

Zarówno jedno jak i drugie odwiedzane jest przez turystów, którzy właśnie stąd  mają wspaniały widok na dolinę Wisły i równinę ciągnącą się aż po horyzont. Z tego też względu miejsca te są bardzo ważne.

Zieleń porastająca skarpę, ukształtowaną tarasowo, jest najistotniejszym elementem który ją kształtuje. Zieleń nadaje wygląd i obraz jaki pozostaje w pamięci zwiedzających.

 
 
punkt widokowy ze skarpy
 

Przez całe lato tego roku, na przestrzeni pomiędzy Collegium Gostomianum a spichlerzem, trawa i chwasty porastająca skarpę nie były koszone. Podkaszano jedynie samo podnóże pozostawiając nieskoszony szczyt. Kilka dni temu (o dziwo) wszystko wykoszono. Wykoszono i pozostawiono. Nie praktykuje się bowiem uprzątania skoszonej trawy (sama przecież zgnije). Mimo, że jesień dopiero przed nami, skarpa w rdzawo-rudych kolorach wygląda jakby był koniec października. Dość duży dysonans widzi się stojąc w zielonym i zadbanym ogrodzie przy Domu Długosza.

Uschła zieleń to nie wszystko. Miejscami na skarpie zalegają spore ilości śmieci. One do wiosny nie zgniją.
Będą sobie spokojnie zalegały w oczekiwaniu na nowy sezon turystyczny.

Śmietnisko za murem (przy Collegium Gostomianum) można w części "usprawiedliwić". Po prostu w tym miejscu brakuje choćby kosza na śmieci. Może się kiedyś pojawi. Oby tylko nie taki jak przy Katedrze, Zamku, Pałacu Biskupa. Czerwone lub granatowe pojemniki z żółtą pokrywą podobnie jak śmieci niszczą i zaśmiecają przestrzeń Starego Miasta.

 
29 września 2004

SSI

   
Komentarze:
 dodaj swój komentarz
   
Jak dojechać, Informator, Plan Miasta, Historia, Urzędy i Instytucje, Kościoły, Kultura i SztukaEdukacja, Zdrowie, Gospodarka, Turystyka, Katalog firm,
Dawny Sandomierz, Wędrówki ulicami, Komunikacja, Bezpieczeństwo, Na starej fotografii, FotoGaleria, Reklama, Ogłoszenia, Katalog WWW
Jeśli jesteś w posiadaniu interesujących materiałów dotyczących Sandomierza prosimy o kontakt.
    o serwisie pomoc  

STRONA GŁÓWNA

• stronę optymalizowano dla IE 5.0+ • zalecana rozdzielczość 1280x1024 •

napisz do na

www.sandomierz.org

webmaster webmaster

copyright © sandomierz.net  Wszelkie prawa zastrzeżone

serwis istnieje od 20 kwietnia 2003r. i nie jest stroną oficjalną miasta