Słowniczek

strona 21

   
PUMPERNIKIEL Zwany też jako chleb razowy (berliński); trwały chleb razowy żytni, produkowany na kwasie z różnymi dodatkami słodzącymi, spirytusem, solą. Po upieczeniu krojony w plastry i pakowany w celofan. W smaku słodkawy, kwasowo-wonny, aromatyczny w zapachu. Zachowuje świeżość co najmniej do 2 tygodni. Nazwa pochodzi z Westfalii (XVII w.), gdzie tak w znaczeniu obelżywym określano niestrawny chleb.
   
   
PURÉE (fr.) Ma dwa znaczenia: ugotowane i przetarte warzywa lub owoce; często
– ziemniaki; rodzaj charakterystycznej dla francuskiej zupy, w której wszystkie składniki zostały przetarte (często np. pomidorowa, selerowa, grochowa)
   
   
PYTLOWY CHLEB Z mąki żytniej, produkowany na kwasie, dość jasny.
   
   
REINE (á la), (fr.) Znaczy á la królowa. Tą nazwą określa się kurę, która ma wielkość między kurczakiem a pulardą. Także dla pewnych dań: sos, purée z kurczaka, zupa.
   
   
RIZI-BIZI (wł.) Rodzaj rizotta, w którym oprócz ryżu podstawowym składnikiem jest zielony groszek i dodatki: sól, parmezan, młode pieczarki. Danie samodzielne lub dodatek (garnitur) do białych mięs, cielęciny, drobiu.
   
   
RODZYNKI TURECKIE Albo smyrneńskie, jedna z odmian rodzynków czyli suszonych na słońcu jagód winorośli. Te są dość duże, jasnożółte. Mają mało pestek. KORYNCKIE (koryntki), greckie – mniejsze, o barwie do ciemnobrązowej.
   
   
ROST-BOEUF (ang.: roast-beef, fr.:rosbif) W przepisach to połączenie nieco przekręconego słowa angielskiego
z francuskim (wół, wołowina-boeuf). Obecnie spolszczono na rost-bef. Duży kawał kotletowej wołowiny, pieczony stosunkowo krótko na ruszcie lub w piecu. Mięso powinno być w środku różowawe. Pokrojony w cienkie plastry podaje się także na zimno, wśród tzw. Zimnych mięs.
Copyright © sandomierz.net  Wszelkie prawa zastrzeżone