Słowniczek

strona 4

   
BORDELAISE (à la) (fr.) Od miasta Bordeaux; określenie odnoszące się do sposobu przyrządzania różnych potraw. Od sosów począwszy, które są zawsze przyrządzane z winem białym lub czerwonym. Ponieważ w rejonie Bordeaux rośnie sporo dzikich grzybów podobnych do naszych borowików (cépes), jest także sposób przyrządzania ich po bordosku.
   
   
BOTWINA Młode, jadalne liście buraka ćwikłowego; w przepisach używane są wymiennie słowa: botwina lub boćwina. Ta druga jest wprawdzie odmianą buraka o jadalnych liściach, znaną od starożytności, ale różną od ćwikłowego. Często też pod nazwą mangold. Jak wynika z kontekstu przepisów – w tekście obie nazwy odnoszą się do botwiny.
   
   
BRILLANT-SAVARIN Anthelme (1755-1826) Francuz, na różnych stanowiskach urzędniczych i sędziowskich, także autor prac prawniczych. Jego dziełem życia jest Fizjologia smaku, albo Medytacje o gastronomii doskonałej, ceniona nie tylko za treść,
ale i sposób, w jaki B.-S. umiał pisać o jedzeniu.
   
   
BULION (fr. buillon) Powstaje przez długotrwałe gotowanie mięsa (wołowego, cielęcego, ewentualnie z dodatkiem podrobów drobiowych) z jarzynami w osolonej wodzie. W dawnej kuchni gotowano go tak długo, aż uzyskiwał stałą, zgalaretowaciałą postać. Służył jako dodatek do innych zup, głównie typu consomé.
   
   
BULWA Obecnie także topinambur, słonecznik bulwiasty; warzywo pochodzące
z Ameryki; w Europie od XVIIw.; jadalne są kłęby, zawiązujące się na podziemnych pędach (do 50 na jednej roślinie). Okrągłe, wielkości młodych ziemniaków, ale bardziej soczyste. W smaku delikatne, lekko słodkawe.
Copyright © sandomierz.net  Wszelkie prawa zastrzeżone