Słowniczek

strona 6

   
CRÉME d` ORGES (fr.) Słowo crème (dosłownie śmietanka) odnosi się do zup podprawianych świeżą śmietaną. Mogą być z warzyw, mięs, ryb i “owoców morza”.
W tym przypadku jest to zupa z kaszą jęczmienną.
   
   
CROÚTONS (fr.) W przepisie na “Majonez z sandacza lub szczupaka”, jest to krajana galareta, którą obkłada się wokół półmisek. Natomiast według Larousse gastronomique są to pokrojone w kostkę kawałki białego pieczywa przysmażane na maśle. Dodatek do niektórych zup. Nazywamy je grzankami.
   
   
CROQUETTES (fr.) Krokiety. Pod tą nazwą podawano formowane w “paluszki” mieszaniny przygotowane z mięs z dodatkami jaj, grzybków, przypraw i smażone na fryturze. Mogły być również z warzyw, głównie ziemniaków.
Obecnie krokiety sporządzamy najczęściej w formie odpowiednio zwiniętych naleśników z farszem.
   
   
CUKIER w kawałkach Chodzi o cukier sprzedawany dawniej w formie tzw. głowy, wysokiej, stożkowatej bryły o okrągłej podstawie. Kawałki cukru trzeba było od “głowy” odrąbywać.
   
   
CZERNINA Jak podaje Gloger (Słownik staropolski) – jest to zupa panów, szlachty
i bogatych kmieci. Gdy chciano zalotnikowi dać do poznania, że nie otrzyma ręki panny, podawano na obiad, gdy przyjechał do jej domu, czerninę (tzw. czarna polewka; ale są co do tego spory).
   
   
CYKATA (wł.) Włoski wyrób cukierniczy otrzymywany przez kandyzowanie skórki owocu cytrusowego o nazwie cedrat lub cytron (owoce do 25 cm długości i wagi do 1 kg). W dawnej polskiej kuchni używany wraz z innymi bakaliami do ciast. Namiastką cykaty są kandyzowane skórki melona, kawona lub dyni. Służy także do dekoracji tortów, ciast, ciastek.
   
Copyright © sandomierz.net  Wszelkie prawa zastrzeżone