Słowniczek

strona 2

   
BAIN MARIĔ (fr.) Określenie to ma dwa znaczenia:1) urządzenie; 2) sposób przyrządzania. Metoda bain-marié polega na przyrządzaniu potrawy, która znajduje się
w naczyniu zanurzonym w drugim z wodą. Oba ustawione są na piecu. Ciepło dochodzi do potraw za pośrednictwem gorącej wody w naczyniu zewnętrznym. We Francji, gdzie ten sposób był często stosowany, istniały specjalne urządzenia do bain-marié; w gastronomii są to duże, płaskie wanienki, do których można wstawiać wiele garnków. Ma to ogromne znaczenie praktyczne: po zdjęciu potrawy z ognia (np. sosów) można je utrzymać w odpowiedniej temperaturze przez dłuższy czas.
   
   
BEKAS Łowny ptak z rodziny siewek; w Polsce w trzech odmianach: dublet, kszyk
i bekasik. Waga od 1 do 2,5 kg (największy jest dublet). Bekasy najchętniej żyją na łąkach i mokradłach. Od połowy lipca szykują się do odlotu. Ich mięso jest wysoko cenione przez smakoszy.
   
   
BERBERYS ZWYCZAJNY Zwany też u nas kwaśnicą. Krzew wieloowocowy. Owoce podłużne, czerwone, zawierają bardzo dużo witaminy C. Nie jada się ich na surowo. Używane do smażenia marmoladek, konfitur, galaretek.
Także do przyrządzania napojów alkoholowych (nalewek, likierów, win).
   
   
BESZAMEL (fr.) Jeden z najczęściej stosowanych sosów z grupy sosów gorących, białych. Sos ten zrodził się ze stosowanej od dawna rozbitej śmietany jako dodatku do potraw. Była ona później wzbogacana w różne dodatki i w końcu sos otrzymał nazwę od nazwiska sekretarza Ludwika XIV–markiza de Béchameil. W wersji współczesnej podstawą tego sosu jest biała zasmażka z maki i masła rozprowadzona mlekiem. Oczywiście jest wiele wersji, choćby podstawowy podział francuski na beszamel “tłusty” i “chudy”. Pierwszy z przetartą, duszoną cielęciną. Dodaje się czasem także żółtka, śmietanę, tarty ser, aromatyczne przyprawy (liść laurowy, tymianek, cebulę, gałkę muszkatołową itd.) Polewa się nim gorące potrawy na talerzu, lub do zapiekania.
Copyright © sandomierz.net  Wszelkie prawa zastrzeżone